Pierwsza Komunia Święta w Parafii Św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej przygotowują:
rodzice dziecka, katecheci w szkole i ksiądz proboszcz w kościele.
INSTRUKCJA O PRZYGOTOWANIU DZIECI
DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
1. Rozbudzenie i wzmocnienie życia religijnego w dużej mierze zależy od dobrego przygotowania dziecka do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Stanowi ono najlepsze przygotowanie religijne dziecka na całe życie. W przygotowaniu tym ukazujemy wewnętrzne powiązania pomiędzy sakramentem chrztu, pokuty i Eucharystii.
2. Za odpowiedni wiek do przyjęcia dziecka do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej uważa się wiek, który określa Kodeks Prawa Kanonicznego jako wiek używania rozumu (zob. kan. 913 § 1). Od tego momentu obowiązuje przykazanie, dotyczące pokuty i Komunii Świętej. Uwzględniając tradycję i praktykę katechetyczną, dzieci na ogół przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w drugiej klasie szkoły podstawowej.
3. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej według programu przyjętego, obejmuje trzy lata katechizacji.
a) pierwsze dwa lata (dzieci z klas zerowych i pierwszych) stanowią dalsze przygotowanie do życia sakramentalnego;
b) trzeci rok katechizacji (dzieci klas drugich) jest zasadniczym i bezpośrednim przygotowaniem do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.
4. Odpowiedzialnym za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej jest proboszcz parafii na podstawie:
- a) systematycznej, całorocznej katechizacji szkolnej;
- b) systematycznej, katechizacji parafialnej;
- c) uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i nabożeństwach parafialnych;
- d) odpowiedniego poziomu wiedzy religijnej.
5. W przygotowaniu do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej dzieci należy uwzględnić także ich rodziców. Zachęca się rodziców (tam, gdzie to jest tylko możliwe) do brania udziału w katechizacji dzieci. Organizuje się, dodatkowe spotkania dla rodziców i ich dzieci w celu wytworzenia właściwej atmosfery religijnej.
6. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej odbywa się w czasie systematycznej katechizacji szkolnej według określonego programu nauki religii zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski.
7. Przed samą uroczystością należy organizować w kościele spotkania dla dzieci i ich rodziców, poświęcone sprawom praktycznym. Celem spotkań jest zaznajomienie z przebiegiem i porządkiem uroczystości.
8. W przygotowaniu dzieci do pierwszej spowiedzi świętej należy zwrócić uwagę na kształtowanie postawy pokuty i nawrócenia. Pierwsza spowiedź dziecka powinna stać się dla niego zachętą i bodźcem do głębszego życia religijnego.
9. Dzień Pierwszej Komunii Świętej należy urządzać uroczyście, aby dzieci i ich rodziny przeżyły ten moment z głęboką wiarą i zapamiętały na całe życie.
10. Przebieg Mszy Świętej z udziałem dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej winien być następujący:
- a) powitanie dzieci i ich rodziców zgromadzonych przed kościołem;
- b) pokropienie wodą święconą;
- c) błogosławieństwo rodziców;
- d) procesjonalne wejście do świątyni;
- e) rozpoczęcie Mszy Świętej hymnem Chwała na wysokości Bogu;
- f) dostosowane czytania
- g) modlitwa wiernych i procesja z darami, z zaangażowaniem dzieci i rodziców;
- h) dziękczynienie po Komunii Świętej.
We Mszy Świętej należy uwzględnić pieśni eucharystyczne.
11. Zaleca się założenie przez dzieci ujednoliconego stroju komunijnego (najlepiej alby).
12. Usilnie zaleca się, aby domowe zgromadzenia rodzinne z racji Pierwszej Komunii Świętej miały charakter religijny.
13. Zachęca się dzieci i rodziców do uczestnictwa w nabożeństwach tzw. Białego tygodnia. Należy uczulić rodziców, że ich częsta spowiedź i Komunia Święta jest dla dziecka skutecznym przykładem życia sakramentalnego.
14. W kancelarii parafialnej jest księga, w której zapisuje się imiona i nazwiska przystępujących dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.